با کمتر از صد میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟ + جدول مرداد 99

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

هنوز درک این مساله برای اکثر مردم راحت نیست که قدرت خرید اقشار متوسط به شدت طی دوسال گذشته کاهش یافته و خودروهایی که روزگاری با کمتر از پنجاه میلیون تومان قابل خرید بودند، اکنون قیمتی بیش از 130 میلیون پیدا کرده‌اند.

افزایش شدید قیمت خودرو طی دو سال گذشته از یک سو و افت ارزش پول ملی از سوی دیگر، اغلب خریداران خودروهای تولید داخل را که از اقشار متوسط بوده‌اند با مشکلات جدی مواجه کرده است.

برای مثال همین بازه صد میلیون تومان قیمت خودرو، روزگاری جولان‌گاه کراس‌اوورهای چینی همچون چری تیگو 5 یا جک S5 بود و یک کارمند با پس انداز چند ساله یا استفاده از شرایط فروش اقساطی مدیران خودرو یا کرمان موتور، می‌توانست مالک یک خودرو استاندارد و مجهز به امکانات روز باشد.

همچنین بخوانید: نبرد در تنگنا؛ مقایسه فنی چری تیگو 5 و BYD S6

اکنون قیمت این خودروها به سه یا چهار برابر بهای اولیه افزایش یافته است و به همین دلیل افراد زیادی توانایی خرید آن‌ها را ندارند. این مساله کم و بیش در مورد خودروهای داخلی نیز مشاهده می‌شود و خرید خودرو از نوع وطنی نیز امروزه برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست.

چری تیگو 5 و بی وای دی S6

افزایش قیمت خودرو حتی خرید خودرو از نوع کارکرده را نیز برای افراد به دردسری تازه تبدیل کرده است. برای مثال اگر در سال گذشته می‌توانستید با مبلغی کمتر از 50 میلیون تومان یک سمند یا پژو 405 کارکرده و نسبتا سالم خریداری کنید، اکنون ناچار خواهید شد برای خرید چنین خودرویی حدود هفتاد درصد بهای بیشتری را پرداخت کنید.

در حال حاضر اکثر خودروهای بازه قیمتی کمتر از صد میلیون تومان را خودروهای کارکرده تشکیل داده‌اند و تنها اندکی از نمونه‌های صفرکیلومتر را می‌توان در این محدوده یافت که اکثر آن‌ها تیپ‌های مختلف پراید هستند. در ادامه به بررسی قیمت خودرو در بازه کمتر از صد میلیون تومان خواهیم پرداخت. البته برای بررسی بهتر، این محدوده گسترده به چند زیربازه تقسیم شده است. در ادامه با ما همراه شوید تا بازار خودرو امروز کشور را بهتر مورد بررسی قرار دهیم.

حوزه نخست، خودروهای کمتر از بیست میلیون تومان

در این بازه خودروهای کارکرده مسن دیده می‌شوند که اکثر آن‌ها بیشتر از بیست سال عمر کرده‌اند یا آن‌که بر اثر تصادفات به شدت آسیب دیده‌اند. تا بازه قیمتی کمتر از 25 میلیون تومان نیز کم و بیش چنین خودروهایی در بازار وجود دارد.

خرید این‌گونه خودروها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که با خرید این خودروها محصولی مستهلک و مسن را خریداری خواهید کرد که شما را به طور مکرر درگیر هزینه‌های تعمیرات خواهد کرد. لازم به ذکر است که هزینه تعمیرات خودرو در طی سه سال اخیر افزایش قابل توجهی پیدا کرده و اگر خودرویی مناسب را خریداری نکنید، متحمل ضررهای فراوانی خواهید شد.

خودروهای ارزان

تنها مزیتی که خرید خودروهای این بازه برای خریدار فراهم می‌کند، ایجاد فرصتی برای دوری جستن از سیستم حمل و نقل عمومی و ایجاد شرایط مناسب‌تر از نظر بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است. در شرایطی که اپیدمی کووید 19 روز به روز بیشتر قربانی می‌گیرد، داشتن یک خودرو شخصی حتی از ارزان‌ترین نوع آن نیز می‌تواند غنیمت باشد.

خودروهایی که با بودجه‌ای کمتر از 20 میلیون تومان می‌توان خریداری کرد:

خودروسال ساخترنگوضعیت بدنهکارکرد
پراید1373سفیددور رنگ300 هزار کیلومتر
پراید1381یشمیدور رنگ500 هزار کیلومتر
پیکان1377سفیددور رنگ300 هزار کیلومتر
پژو آردی1380سفیددور رنگ300 هزار کیلومتر
رنو پی کی1384مشکیدو لکه رنگ237 هزار کیلومتر

حوزه دوم، خودروهای بین 30 الی 40 میلیون تومان

خریداران خودرو در این بازه قیمتی می‌توانند خودروهای کارکرده مورد اطمینان‌تری را خریداری کنند که برای مصارف روزمره یا استفاده به عنوان خودرو دوم یا سوم قابل اعتماد است. البته باید یادآور شویم این بازه قیمتی در روزگاری نه چندان دور جولان گاه مدل‌های کم کارکرد یا صفر کیلومتر از پژو 206، پژو 405 یا سمند بود.

پیشنهاد مطالعه: ملاقات با پیرمرد های کاری؛ نگاهی به وضعیت پژو 405 و سمند کارکرده در بازار

خودروهای این بازه قیمتی اندکی متنوع‌تر نیز هستند و علاوه بر مدل‌های مختلف پراید، قادر به خرید نسخه‌های مدل پایین پژو و سمند نیز هستید. البته به واسطه استهلاک بالای خودروهایی همچون پژو 405 یا سمند، خرید این خودروها در این محدوده پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است تا تمرکز خود را بر روی خرید یک پراید سالم و قابل اعتماد بگذارید.

سمند و پژو 405

در این بازه قیمتی برای متقاضیان خودروهای عمومی همچون وانت بارها یا تاکسی‌ها نیز گزینه‌های اندکی به چشم می‌خورد. البته این خودروها نیز مسن هستند و کارکرد بسیار بالایی دارند، به همین دلیل بایستی در خرید آن‌ها دقت لازم را به خرج دهید.

خودروهایی که با بودجه‌ای کمتر از 40 میلیون تومان می‌توان خریداری کرد:

خودروسال ساخترنگوضعیت بدنهکارکرد
پیکان وانت1387سفیدچند لکه رنگ500 هزار کیلومتر
پژو 405 تاکسی1386زردچند لکه رنگ750 هزار کیلومتر
پراید1388سفیدچند لکه رنگ150 هزار کیلومتر
سمند1382بژچند لکه رنگ400 هزار کیلومتر
پژو 4051380مشکیدور رنگ300 هزار کیلومتر
وانت مزدا 16001379سبزچند لکه رنگ400 هزار کیلومتر

حوزه سوم، خودروهای بین 50 الی 80 میلیون تومان

در این بازه با طیف گسترده‌ای از گزینه‌های قابل انتخاب روبرو خواهید بود که شامل اکثر خودروهای تولید داخل طی دو دهه گذشته می‌شود. در حقیقت خودروهای کارکرده‌ای که سال گذشته با مبلغی کمتر از 60 میلیون تومان قابل خرید بودند، اکنون به این بازه کوچ کرده‌اند.

به همین دلیل این محدوده شامل خودروهای کارکرده قابل قبولی می‌شود که در صورت جستجوی اصولی و انجام یک خرید خودرو منطقی، شما مالک خودرویی نسبتا سالم و قابل قبول خواهید شد که طی چند سال آینده پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود.

پراید و پژو 206

علاوه بر آن در این بازه از قیمت خودرو به نسخه‌های مدل بالا از تولیدات ارزان‌قیمت سایپا یعنی خودروهایی همچون تیبا و پراید برخورد خواهید کرد که خرید آن‌ها برای افراد محتاط مناسب به نظر می‌رسد. علاوه بر آن وانت بارها و تاکسی‌های سالم‌تری نیز در این بازه یافت می‌شود.

خودروهایی که با بودجه‌ای کمتر از 80 میلیون تومان می‌توان خریداری کرد:

خودروسال ساخترنگوضعیت بدنهکارکرد
پژو 4051393خاکسترییک لکه رنگ130 هزار کیلومتر
سمند EF71390سفیدیک لکه رنگ130 هزار کیلومتر
پژو پارس1387سفیددو لکه رنگ200 هزار کیلومتر
پژو 206 تیپ دو1389خاکستریچند لکه رنگ185 هزار کیلومتر
پژو 405 تاکسی1388سبزچند لکه رنگ330 هزار کیلومتر
وانت آریسان1394سفیدبدون رنگ100 هزار کیلومتر
پراید1395خاکستریبدون رنگ140 هزار کیلومتر
پراید1393سفیدبدون رنگ130 هزار کیلومتر
تیبا دو1395آلبالوییبدون رنگ130 هزار کیلومتر

حوزه چهارم، خودروهای بین 80 الی 100 میلیون تومان

در این بازه که آخرین محدوده قیمت خودرو مورد بررسی ماست، مناسب‌ترین گزینه‌ها برای خرید حضور دارند. خودروهایی کم سن و سال که معمولا کارکرد پایینی داشته و از بدنه‌ای سالم نیز برخوردار هستند. البته جمع‌آوری مبلغی در حدود صد میلیون تومان برای خرید یک خودرو کارکرده در شرایط امروز چندان ساده نیست!

همچنین بخوانید: پراید در برابر پژو 206 تولید داخل، نبرد پرفروش‌های شهری

نمونه‌های مختلفی از محصولات سال‌های اخیر سایپا و ایران خودرو نظیر رانا، ساینا و تیبا را می‌توان در این بازه یافت و البته پرایدهای صفر کیلومتر نیز در این محدوده قیمتی قابل خریداری هستند. البته پرداخت مبالغ گزافی برای خرید چنین خودروهایی به هیچ عنوان منطقی به نظر می‌رسد اما در وضعیت فعلی بازار خودرو چاره‌ای جز این وجود ندارد.

خودروهایی که با بودجه‌ای کمتر از 100 میلیون تومان می‌توان خریداری کرد:

خودروسال ساخترنگوضعیت بدنهکارکرد
پژو 405 تاکسی1396زردبدون رنگ30 هزار کیلومتر
رانا1391نقره ایبدون رنگ130 هزار کیلومتر
ساینا1398سفیدبدون رنگ37 هزار کیلومتر
سمند ال ایکس1395سفیدبدون رنگ90 هزار کیلومتر
پژو 4051393خاکستریبدون رنگ135 هزار کیلومتر
تندر 901391سفیدچند لکه رنگ160 هزار کیلومتر
پراید1398خاکستریبدون رنگصفرکیلومتر

نظرات
 
 
 
حسین بلو 1399/5/4
اون پراید 88 با کارکرد 150 هزار تا که زدید زیر 40 تومن رو اگه واقعا وجود خارجی داره بگین بریم بخریم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران