آئودی Q5، حلقه قدرت ژرمن‌ها

8 بهمن 1394
سجاد حیدری
نویسنده
بامداد صفائیان
عکاس
در ماه گذشته شرکتی که بسیار خبرساز بود بی شک رامک خودرو است که با معرفی محصولات مختلف آئودی و رونمایی گسترده ای که داشت توانست خط و نشانی برای آلمانی های بازار بکشد. داستان آئودی در ایران بسیار پر پیچ و خم است و در سال های گذشته شرکت های مختلفی سعی کردند تا این برند معروف آلمانی را وارد بازار کنند اما موفق به این امر خطیر نشدند. از واردات محدود مدل های TT گرفته تا کولاک موتور و بهار خودرو که با وجود گرفتن مجوز واردات تنها یک مدل نتوانستند به عرضه مناسب آن بپردازند.
حال رامک خودرو با یک تریلی آئودی آمده تا این طلسم را بشکند. در این مقاله ملاقاتی کوتاه با بزرگ ترین شاسی بلند محموله این تریلی داشتیم یعنی آئودی Q5، خودرویی با چهره ای محافظه کار و کیفیت آلمانی که قصد دارد بر بازار X3 تاثیر گذار باشد.

طراحی خارجی

گمان نکنیم که طراحی محصولات آئودی و به خصوص نسخه‌های 2015 آن‌ها که قرار است در بازار کشور عرضه شود نیاز به تعریف و تمجید داشته باشد، ولی متاسفانه همچون سایر فیس لیفت‌های آئودی چه در شاسی بلندها و چه در سایر کلاس‌ها، شاهد تغییراتی خیلی جزیی در طراحی Q5 بوده‌ایم که صرفاً هدف از فیس لیفت کردن آن، رفع نواقص موجود در طراحی بوده است، اما برای تایید طراحی و زیبایی آن همین بس است که خیل عظیمی از شرکت‌های خودروسازی چینی و به تازگی بعضی از شرکت های کره ای، از طراحی کلی این شاسی بلند آلمانی آئودی الگوبرداری کرده‌اند.

البته نسل جدید Q5 با یک طراحی دگرگون شده و کاملاً جدید هم به مراحل پایانی توسعه نزدیک شده و آماده عرضه در بازارهای جهانی است، ولی بعید است به این زودی ها نسل جدید این خودرو را در خیابان‌های کشورمان ببینیم. در بازار داخلی کشور و حتی بازارهای جهانی هم یکی از رقیب‌های اصلی این شاسی بلند، ب ام و X3 به شمار می‌رود که از لحاظ طراحی نسبت به مدل پیشین خود بهبودهای قابل توجهی داشته و شاید بسیاری از جوانان طراحی X3 را کماکان جذاب تر بدانند، ولی نباید منکر زیبایی بی پایان طراحی آئودی Q5 هم بود.
در ضمن آئودی Q5 بر روی همان پلتفرمی سوار شده که دیگر فامیل‌هایش همچون فولکس واگن تیگوان، آئودی A4 و A5، پورشه ماکان و ... بر روی آن سوار شده‌اند و مانند اغلب آلمانی‌های با تجربه، کاریزمای تعریف شده‌ای برای طراحی آن وجود دارد که ارتباط میان مخاطب و خودرو را قوت بخشیده است.
در خصوص اِلمان‌های طراحی آئودی Q5 اولین چیزی که جلب توجه می‌کند، شاید جلوپنجره بزرگ و شش ضلعی رادیاتور باشد که حاشیه آن را نواری کرومی رنگ در بر گرفته و در لابه‌لای آن هم 14 تیغه عمودی کرومی رنگ طراحی شده‌اند که با سطح مقطع بالای خود، بیشترین حجم هوا را وارد بدنه برای سرعت بخشیدن به عمل خنک کاری می‌کند. هرچند دو ورودی هوای نسبتاً بزرگ هم در دو طرف سپر طراحی شده تا این عمل بهتر صورت پذیرد.

یکی دیگر از وجه تمایزهای آئودی Q5 در چراغ‌های پیشانی آن دیده می‌شود. چراغ‌های پیشرفته و لامپ‌های روشنایی LED و حاشیه‌ای نوار گونه از لامپ‌های نوری (چراغ های مخصوص روز) که خوی مدرنیته این شاسی بلند را به نمایش گذاشته که شاید بسیار به سادگی آن ایراد بگیرند اما به هرحال باز هم در عین سادگی، جذاب و متناسب با سلیقه‌های آقایان مشکل پسند است. مه شکن‌های Q5 به صورت گردی شکل درون هواکش‌های اطراف سپر طراحی شده و حاشیه آن را حلقه‌ای کرومی فرا گرفته و تیغه‌ای کرومی از بدنه سپر تا حلقه مه شکن کشیده شده تا بر زیبایی این خودرو بیافزاید.
از نمای نیم رخ هم بدنه عضلانی و خط شانه این شاسی بلند آلمانی بهتر دیده می‌شود که با رینگ‌های 18 اینچی بهتر هم می‌شود. برگ برنده آئودی در نمای عقبی آن نهفته شده است. بدنه‌ای عضلانی و رسمی که از بالا تا پایین به ترتیب یک اسپویلر سقفی، چراغ‌های خطر تمام LED که خوشبختانه یک طراحی دراماتیک و مدرنیته دارد، شب نماهای کشیده که مه شکن‌های عقب و چراغ سفید رنگ دنده عقب را هم در مجموعه خود جا داده و در نهایت هم دو خروجی اگزوز نیم دایره کرومی رنگ طراحی شده که ای کاش با پایین آوردن مجموعه سپر و یا بالاتر بردن خروجی‌های اگزوز، کاتالیزورهای اگزوزهای آن قابل مشاهده نبود.


فضای داخل کابین

فضای داخلی کابین همچون دیگر آلمانی‌های فعال در بازار، ساده و تقریباً لوکس توسعه یافته و از طراحی‌های اغوا کننده آسیایی‌ها در آن پرهیز شده است. بر روی پنل‌های درب‌ها، قسمتی از داشبورد و حاشیه کنسول ابزار از چوب‌های طبیعی صیقلی استفاده شده و روکش‌های چرمی روی صندلی‌ها هم حس واقعی یک خودروی لوکس را به مخاطب منتقل می‌کند، هرچند خود صندلی‌ها ارگونومیک طراحی شده و پهلوها و اطراف ران و ... را در بر می‌گیرد و در صورت خسته شدن کمر، ماساژور خون را در رگ‌های کمر به جریان در می‌آورند تا اثر خستگی کاهش یابد.

غربیلک فرمان ارگونومیک و اسپرت طراحی شده که به خوبی درون گودی دست می‌نشیند. کلیدهای اصلی عملکردی انتقال قدرت هم در میان سیستم چند رسانه‌ای و سیستم تهویه مطبوع اتاق قرار گرفته و مابقی آن‌ها هم به کنسول مرکزی و اطراف اهرم دنده منتقل شده‌اند. عقب کابین هم به لطف طول کلی 4629 میلی متری و فاصله بین دو محور 2807 میلی متری، اگر یک مرد بالغ حدوداً 180 سانتی متری بنشیند، حدود چهار انگشت سرش با سقف و حدود یک وجب هم زانوهایش با صندلی‌های جلو (در موقعیت استاندارد) فاصله خواهد داشت. ولی جای پای سرنشینان عقب به خصوص در قسمت میانی تنگ و حرکت در این فضا برای سوار یا پیاده شدن را کمی دشوار کرده که بیشتر به خاطر تونل میل گاردان و کنسول سیستم تهویه مطبوعی است که در وسط و در امتداد کنسول ابزار طراحی شده است.

فضای بار Q5 هم با تاقچه ای، فضای بار خوبی را در اختیار راننده قرار می‌دهد که محتویات داخل محفظه بار را از سرنشینان داخلی اتومبیل مخفی نگه می‌دارد و یکی از کاربردهای مهم آن نیز هنگامی است که آبزیان تازه خریده‌اید و نمی‌خواهید که بوی آن‌ها از صندوق بار به داخل کابین بیاید، هرچند باز هم رخنه ای پیدا کرده و مطمئنا بوی آن ها وارد کابین می شود.
این قطعه، قابلیت جدا شدن دارد و فضای بار را تبدیل به فضای باری شبیه به دیگر شاسی بلندها می‌کند، ولی مثل سقف خودروهایی همچون لامبورگینی مورسیه لاگو رودستر که با دست باز و بسته می‌شوند، قطعه‌ای اضافی و بزرگ بر روی دستتان خواهد ماند که خود فضایی را اشغال و ایجاد مزاحمت می‌کند، به همین دلیل آئودی جایی را در پشت صندلی‌های عقب برای آن تعبیه کرده تا هم از شر این قطعه اضافی خلاص شد و همچنین به عنوان مانعی برای نگه داری و ریزش احتمالی وسایل زیاد پشت کابین ایفای نقش کند.
صندلی‌های عقبی نیز، به وسیله اهرم‌های تعبیه شده بر روی خود و هم به وسیله دستگیره‌های لولایی تعبیه شده بر روی دیواره فضای بار آزاد می‌شوند و می‌توان آن‌ها را خواباند و از فضای بار بیشتری استفاده کرد، ولی این را نباید فراموش کرد که حدود 10 لیتر حجم کمتری نسبت به رقیب اصلی خود یعنی ب ام و X3 به خاطر طول بیشتر X3 دارد. راستی لبه ورودی محفظه بار قطعه‌ای فلزی نصب شده که تقریباً هم سطح با کف صندوق بار است که هم از صدمه دیدن بدنه و عموماً قطعات پلاستیکی جلوگیری می‌کند و هم باعث سهولت در بارگیری بارهای سنگین می‌شود.


آزمایش فنی

بیشتر دوست داشتیم برای آزمایش رانندگی Q5، نسخه 3 لیتری توربو را تست کنیم، ولی چه کنیم که قانون منع واردات خودروهای بالای 2500 سی سی دست وارد کننده را بسته و سدی شده برای ورود خودروهای بسیار خوبی که حتی به لوکس بودن هم فکر نمی‌کنند و اصطلاحاً ماشین‌های اسپرت یا وانت پیکاپ‌ها هستند و متاسفانه این جور خودروها هم مهر لوکس بودن بر پیشانیشان می‌خورد.

به هرحال نباید دندان اسب پیش کش را شمارد و با همین نسخه 2 لیتری توربو آئودی Q5 هم می توان در خیابان تفریح کرد(!) و تجربه رانندگی لذت بخشی با آن داشتیم. خب، سوار Q5 شدیم و پیشرانه 2 لیتری چهار سیلندر توربوشارژر آن را با فشار دکمه‌ای که در سمت چپ دسته دنده و در زیر شاسی ترمز پارک الکترونیکی قرار گرفته است، آتش کردیم تا قلب تپنده این شاسی بلند ژرمن‌ها بار دیگر به گردش درآید. بیرون آمدن از پارک و حتی پارک کردن با آئودی Q5 بسیار راحت بود. اول اینکه سیستم فرمان و غربیلک فرمان بسیار نرم و روانی دارد و خیلی راحت می‌توان با آن فرمان داد و دوم اینکه سنسورها و دوربین‌های زیادی قسمت‌های جلو و عقبی خودرو را رصد می‌کنند و یک ترمز پارک اتوماتیک الکترونیکی هم برای رانندگان فراموش کار و یا آنهایی که عجله دارند و فرصت قرار دادن اهرم تعویض دنده در حالت پارک را ندارد، در نظر گرفته شده تا یک وقت شاسی بلند دوست داشتی Q5 سرخود شروع به قدم زدن در خیابان و خدایی نکرده هوس شیرجه زدن داخل جوب یا دره را نداشته باشد. با صفحه نمایشگر کنسول هم به دلیل رابط ساده و سریع، می‌توان به راحتی ارتباط برقرار کرد و بدون آنکه تمرکز راننده را بر هم بزند، می‌توان از GPS و سیستم صوتی کاربردی آن استفاده کرد.

در رانندگی اولیه که فقط در سرعت‌های پایین صورت پذیرفت، ماشین فوق العاده نرم و به لطف عایق بندی قوی و سایز موتور، فوق العاده بی سر و صدا هم بود که با قطع کردن سیستم صوتی و بستن تمامی پنجره‌ها، سخت می‌توان زنده بودن موتور را به غیر از مشاهده دور موتور تشخیص داد. صندلی‌های نرم و ارگونومیک هم حس خیلی خوبی به آدم منتقل می‌کند و روکش‌های چرمی آن‌ها که از چرم طبیعی و مرغوب بدست آمده، حس یک اتومبیل لوکس تمام عیار را به مخاطب القا می‌کند.
با ورود به مرحله دوم و جزم کردن عزممان برای اذیت کردن موتور، با فشار دادن پدال گاز شاهد تاخیری کوچک از سوی موتور 2 لیتری بودیم که در این صورت باید یقه توربوشارژرهای آن را گرفت که وظیفه اصلیشان برطرف کردن و حذف این وقفه لحظه‌ای در هنگام فشار بر روی پدال گاز است، ولی از آنجایی که این پیشرانه بهترین عملکرد را بر روی برادر ناتنی خود یعنی فولکس واگن گلف GTI نشان داده است، پس می‌توان این وقفه قدرتی را به پای تغییر سیستم و وزن سنگین‌تر 1.8 تنی آئودی Q5 نوشت که اندکی از بار مسئولیت و جالب نبودن عملکرد سیستم توربوی آن می‌کاهد که در این جور شرایط موتور 3 لیتری توربو می‌تواند به عنوان گزینه بهتر و بدون وفقه انتخاب شود، ولی حیف که ورود آن محقق نخواهد شد.

با ورود به مرحله سوم و تست قدرتی هم تمام معادلات به هم می‌خورد. با رساندن دور موتور به حول و حوش 4 هزار الی 5 هزار دو بر دقیقه، صدای موتور بلند می‌شود و از داخل کابین هم شنیده می‌شود که با خروجش از دو خروجی اگزوز نیم دایره‌ای، تبدیل به صدایی دلنشین و جذاب می‌شود که نمونه‌اش را در میان رقبا پیدا نخواهید کرد. شتاب گیری با این اتومبیل را هم به دو صورت اتوماتیک و دستی (به کمک پدال‌های شیفتر تعبیه شده در پشت فرمان) انجام دادیم که در تست با شیفترهای پشت فرمان عدد 7.1 ثانیه‌ای و در حالت نرمال و دنده اتوماتیک هم شتابی 7.6 ثانیه‌ای بدست آمد، چون در شتاب گیری به صورت دستی، دستمان برای بالابردن دور موتور برای شتاب گیری و دنده عوض کردن در دورهای بالاتر موتور باز بود.
سیستم فرمان و تعلیق هم در سه مرحله تست ما نمره قبولی می‌گیرند. سیستم فرمان که بدون ضربه به دست و فرمان پذیری عالی، تمامی پیچ‌ها را بدون محدودیت رد می‌کند و در مقایسه با رقیب خود در بازار یعنی X3، به نظر فرمان پذیری بهتر و پرتاب به اطراف کمتری دارد. سیستم تعلیق هم چه در جلو و چه در عقب بسیار نرم عمل می‌کند و با رانندگی در جاده خاکی و رد شدن سریع از روی دست اندازها، چندان ضربه‌ای به کابین منتقل نمی‌کند و ثبات کابین را حفظ می‌کند، در صورتی که خیلی از شاسی بلندهای موجود در بازار که بطبع قیمت کمتری هم دارند، سیستم تعلیقی خشن‌تر به خصوص در سیستم تعلیق عقب دارند.

تجهیزات و امکانات رفاهی

ماشین‌های اروپایی و مخصوصاً آلمانی‌ها، همیشه حرف اول را در تجهیزات و امکانات رفاهی و ایمنی می‌زنند و در این مقوله هم آئودی Q5 کم نیاورده و اکثر سیستم‌های صنعت خودرو را درون خود گنجانده که بخشی از مهم‌ترین آن‌ها که عمومیت بیشتری دارند، شامل سیستم هشدار ترمز در سرعت‌های بیشتر از 65 کیلومتر بر ساعت در صورت وجود خطر برخورد، سیستم کمکی تعویض مسیر در اتوبان، سیستم هشدار خروج و انحراف از جاده، کروز کنترل تطبیقی که می‌توان از سرعت‌های بالای 30 کیلومتر بر ساعت تا 200 کیلومتر بر ساعت از آن استفاده کرد، صندلی‌های برقی راننده و شاگرد با قابلیت تنظیم در 8 جهت، صندلی‌های تاشو ردیف عقب، سیستم ورود بدون کلید به داخل کابین یا "کی لس"، سیستم فرمان هیدرولیکی با کمک الکتریکی، سیستم کنترل هوای سه منطقه‌ای درون کابین با تهویه مطبوع اتوماتیک، 10 عدد بلندگوی استریو با خروجی 180 واتی، ترمز اضطراری، چراغ‌های زنون و LED جلو، سیستم‌های کنترل کشش و کنترل پایداری، نشانگر فشار باد تایر، نشانگر لحظه‌ای مصرف سوخت و... می‌شود. برای مسیرهای آفرودی هم سیستم کنترل شیب یا ثبات در مسیرهای شیب دار بکار گرفته شده که طی تست‌های بعمل آمده، با قرار دادن خودرو در مسیری شیب دار و برداشت کامل پا از روی گاز و ترمز، خودرو به آرامی و کنترل شده از سراشیبی پایین می‌آید که در مسیرهای آفرودی بسیار کاربردی و مثمرثمر خواهد بود، ولی نمی‌دانیم چرا سرعت پایین آمدن در آئودی Q5 کمی بیشتر از بقیه رقبایش بود.

قیمت و نتیجه گیری

این روزها رامک خودرو قیمت Q5 را 438 میلیون تومان اعلام کرده است. قیمتی که آن را مستقیماً رقیب X3 قرار می دهد و حال جنگ قدیمی این آلمانی ها در خاک ایران با غیبت رقیب اشتوتگاردتی سر خواهد گرفت. تا به امروز X3 توانسته به خوبی تاخت و تاز کند و حال احتمالاً بعضی خریداران و مخصوصاً افرادی که مسن تر هستند در این رنج قیمتی بیشتر به سوی آئودی کشانده شوند. البته همه این احتمالات به سطح عرضه رامک خودرو نیز برمی گردد و امیدواریم حال پس از بی ام و و آئودی، بنز نیز به همین گستردگی وارد بازار ما شود تا بتوانیم از حضور آلمانی های اصیل و با کیفیت بیش از گذشته استفاده کنیم.
در انتها جا دارد از جناب آقای عبداللهی مالک خودرو جهت همکاری با سایت خودرو بانک کمال تشکر را داشته باشیم.

مشخصات فنی
مدلآئودی Q5
پیشرانه4 سیلندر 2 لیتری توربو TFSI
انتقال قدرتکواترو (چهارچرخ)
جعبه دنده8 دنده تیپ ترونیک
حداکثر قدرت230 اسب بخار در 4700 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور350 نیوتن متر در 1500 دور در دقیقه
وزن1845 کیلوگرم
شتاب صفر تا صد6.9 ثانیه
حداکثر سرعت228 کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت ترکیبی7.5 لیتر
قیمت در بازار ایران438 میلیون تومان
عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 

سامان

1394/11/8
خیلی زیباست ولی کاش 250 یا 270 قیمت داشت قیمت خیلی بالاست جک s5 قشنگ کپی کرده از پشتش ....

محمد

1394/11/8
چراغ عقبشو سعی کردن مثل جک اس 5 بزنن که خیلی هم موفق نبودن
 • پویا

  1395/10/12
  به نظر شما آئودی از یک شرکت چینی تقلب می کنه

جواد

1394/11/8
یعنی رقیب x 4نیست
 • محمد

  1394/11/8
  والا من اگه 435 تومن داشتم قطعا میرفتم سراغ ولوو xc90 نه سراغ این ماشین با قیمت غیر منطقی و غیر عاقلانه ش
 • امیرحسین

  1394/11/9
  خیر این ماشین رقیب ایکس 4 نیست. کلا خودروهای x4 و x6 کلاس های خودرویی جدیدی هستند که تازه و توسط شرکت های معدودی مثل بی ام و معرفی شدند. البته بنز هم به تازگی خودرویی رو برای رقاقبت با ایکس 6 با همون شکل و ابعاد معرفی کرده. ایکس 4 تا حدودی از لحاظ شکل و کلاس بدنه شبیه سانگ یانگ اکتیون هست. به این ماشین ها شاسی بلند کوپه میگن ولی به امثال ایکس 3 و q5 شاسی بلند متوسط میگن

محمدرضا

1394/11/8
رقیب X4 هستش نه X3

Dr.Omid

1394/11/8
خودرو بانک عالی بود...!
ولی ارزش خریدش نسبت به قیمتش واقعا صفره، با یه مقدار هزینه بیشتر میشه Volvo XC90 خرید که خیلی خیلی سرتر از Q5 و رقیبش Q7 هست!!!
خیلی جالبه در بازار جهانی XC90 قیمتی بیشتر از Q7 داره ولی با قیمت ها توو ایران برعکسه و تقریبا هم قیمت Q5 شده !!! Q5 قیمتش 438 اونوقت اگه Q7 میشد لابد قیمتش 700 تومنی در میومد!!!
آخه چقدر سود؟؟؟
یه جا یه نفر نوشته بود بنز با اون همه عظمت s500 رو با قیمت تقریبا 500 میلیون به بازار جهانی عرضه میکنه بعد اونوقت میاد توو ایران میشه 2.5 میلیارد و از این 2.5 میلیارد فقط 500 تومن ماله بنز هست که زحمت تولید این ماشین رو کشیده و 2 میلیارد برای گمرک و دیگر عوامل که بدون هیچ زحمتی دارن چهار برابر بیشتر از بنز میخورن و این 2 میلیارد همون پوله حرام هست، پولی که باعث میشه ایران هیچوقت پیشرفت نکنه چون از راه نادرست تامین شده، این پول نادرست نتها توو s500 بلکه توو همه ی ماشین ها وارداتی با پلاک ملی هست بنز فقط یه نمونه مثال بود!!!
خودرو بانک عزیز خواهشا این نظر منو منتشر کن!!!
 • اميرحسين عبداللهى

  1394/11/8
  در اينكه ولوو ماشين بسيار خوبى هست كه شكى نيست، ولى نه تنها در بازار ايران بلكه در تمامى دنيا اصلاً و ابداً در زمان فروش دست دوم آن كار راحتى نخواهى داشت، دقيقاً برعكس خودروهاى آلمانى و ژاپنى كه اين مورد نشون دهنده برترى خودروهايى مثل آئودى يا بنز يا بى ام و نسبت به ان هست.

محمد امین

1394/11/8
حیاط خونه بیشتر از ماشینه نظر منو به خودش جلب کرده!
 • اکبر66

  1394/12/23
  این ماشینها جاش تواین حیاطهاست .کسی که 440 میلیون ماشین مخره خونش چقدر میارزه

محمد

1394/11/8
خداوکیلی نگاه ماشین که میکنی لذت میبری درود بر المان و المانی
 • اکبر66

  1394/12/23
  وایرانی وافغانی

Omid622

1394/11/8
خواهشن اگه امکان داره ولوو xc90 رو هم بزارید اگه X4 رو هم بزارید که دیگه عالی میشه

amin

1394/11/8
با تشکر از مقاله جالبتون
لطفا در معرفی ها و مقایسه هایی که انجام میدید بیشتر به امکاناتی اشاره کنید که رقیبشون نداره وگرنه بیشتر امکاناتی که گفتید x3 هم داره
برای شخصی که میخواد بین چند تا ماشین انتخاب کنه امکانات منحصر بفرد مهمتره تا امکاناتی که همشون دارن

رامتین

1394/11/8
بدلیل توان 12اسب کمتر از X3 بیشک بازنده این رقابت آئودی است. شاسی بلندهای آئودی هیچگاه نتونستند بر BMW غلبه کنند. حرف بنده بر مبنای سلیقه نیست. لطفا به سایت CARANDDRIVE و TOPGEAR بروید و مشاهده میکنید در هر سگمت شاسی بلندها یعنی S,mall suv ، mid-sized و full suv بی ام و و همچنین پورشه یکه تازند.

IX45

1394/11/8
بازم یه اسباب بازی دیگه از آلمانیا وقتی می شه با کمتر از نصف این پول سانتافه خرید آدم مگه عقلش کمه بره سراغ این با این طراحی بد و ضعیفش تازه سانتافه گرم کن فرمون هم داره که این نداره و خودش نشون دهنده ضعف بزرگ این ماشین مقابل سانتافس حالا این بکنار سواری و کیفیت که خیلی عقب تره مطمعنا مثل بقیه شکست بدی می خوره تا وقتی سانتافه تو بازار باشه .
 • رضا

  1394/11/8
  دوستان جواب اين بنده خدا ندين دست خودش نيست تو همه ي بررسي ها مياد همين حرف رو ميزنه معلوم نيست منظورش از اين حرفا چيه
 • aali

  1394/11/8
  اولش فکر کردم جدی میگی بعد فکر کردم دیدم نه بابا آدم مگه میشه اینهمه کم اطلاع و ساده لوح و بی سواد باشه که کره رو با آلمان مقایسه کنه اونم آیودی با سانتافه بعد به این نتیجه رسیدم که حتما شوخی میکنی !!!!!!
 • ایمان

  1394/11/8
  خواهشا کسی به این ix45 جواب نده.
  این از عمد برای خراب کردن هیوندایی( به دلیل فروش زیادش در ایران) میاد تو هر صحفه ای پرت و پلا میگه تا مثلا بخیال خودش کره ای سوارها رو بی سواد و .... جلوه بده.
  وگرنه هیچ بی سوادی خودروی لوکس آئودیو با هیوندایی مقایسه نمی کنه که بیش از 200 میلیون ارزونتره!!!!!!!!!!!
  معلوم نیست دلال کدوم شرکته؟!
 • ali

  1394/11/9
  عزیز شما هر چقدر هم کره ای پرست باشین جطوری دلتون میاد اسباب بازی کره ای با اون صنعت نوپاشون که حتی هنوز تو اصالت طراحی به ثبات نرسیدند و هر روز در حال کپی و تغییر جهره هستند رو با آیودی مقایسه کنید
  واقعا آدم چیزهایی از این کره ای پرستان میبینه که هیچ جای دنیا اینطور نیست
 • محمود

  1394/11/17
  دوست عزيز.منظورتو هيشكدوممون نميفهميم.ولى هيچوقت يك اسباب بازى كره اى رو با ماشين آلمانى مقايسه نكن.به استعداد ماشين شناسى و عشق ماشين سوارى بودن شما شك خواهد شد.
  هزار سال سياه سگ تكنولوژى ماشين هاىاروپايى شرف داره به آسياسى.البته به استثناى تويوتا و نيسان
 • ایمان

  1395/1/25
  چرا داری حرف بیخود میزنی ؟
  واقعا با چه معیاری سانتافه را با این ماشین مقایسه میکنی . خجالت بکش یه موقع این حرفا را جای دیگه نزنی بهت میخندنا
 • حمید

  1395/4/1
  اینو ول کنید از اون اولی که سایت درست شده یادمه هی میگه ماشین های کره ای . اون اولا گیر داده بود کیا پراید، الان شده سانتافه ، اخه برادر تا به حال یک ماشین المانی رو از نزدیک دیدی ؟؟؟؟؟ حالا خوبه بیشتر کره ای ها تو کشور خودشون ب ام و و بنز سوار میشن . برو اول معلوماتت رو زیاد کن بعد بیا نظر بنویس .
 • 13S78

  1395/8/7
  پرایدم از سانتافه بهتره چون هم مصرفش کمتره همم مثل سانتافه 120 تا میره تازه بیا پول سانتافه 8 تا پراید میدن آدم مگه دیوونس 8تا پراید رو بده سانتافه بخره
 • نننن

  1395/11/4
  تو میتونی با اون فکر مزخرفت سانتافه سوار شی

مرتضی

1394/11/8
آقای IX45 حالت خوبه برادر؟؟؟!!!
آئودی = ارباب حلقه ها

bardiya

1394/11/8
440 تومان !!!!! این خودرو چیزی بیشتر از دو برابر قیمت mg gs قیمت داره ! ولی چیز خاصی به جز کیفیت بیشتر متریال داخلی اتاق ارائه نمی ده . اگر عشق برند و پز دادن نباشی حتما ام جی gs گزینه منطقی تری هست هرچند که برند 92 ساله انگلیسی ام جی هم حرفای زیادی برای گفتن دارد ....
 • ایمان

  1394/11/9
  همینو فقط کم داشتیم!!!! که برند 92 ساله انگلیسی ورشکست شده چینی شده با آئودی مقایسه بشه!!!!!!!
  آئودی چیز خاصی به جز کیفیت بیشتر متریال داخلی اتاق ارائه نمی ده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!
  1- شتاب بیشتر
  2- ایمنی بیشتر
  3- طراحی بسیار مدرنتر و زیباتر
  4- قدرت بیشتر
  5- امکانات بیشتر
  6- همه چی بیشتر!!!!!!!!!!!!!!
 • امیر

  1394/11/9
  خودتو لو دادی که .تو کامنت بالات با اسم ای ایکس ۴۵ که اومدی تا خرابش کنی اومدت جوابتو بدم بگم حتما ام جی خوبه دیدم پایین با اسم بردیا خودتو لو دادی اا
 • milad

  1394/11/9
  همین صفحه اول سایت جگوار رو ببنید اون هم صاحبش هند هست یا بهترین خودروی سال ولو اونم چینی، الان همه چیز تو چین تولید میشه اونایی که مثل ام جی و ولو چگوار تحت لیسانس هستند و اسمبل نهایی هم توسط تیم مادر انجام میشه، در ضمن هر دو قدرتشون 350 n,m هست توان بازده هست
  نمیشه اینقدر کلی گویی کرد اون کسی که متولد لندن هست میدونه ام جی چینی نیست شما تو جهان سوم حرص بیخود نخور برادر
  در ضمن رور برشکست شد نه ام جی، اونهم غول خودروسازی دنیاست که هندی ها خریدنش سهامشو و شرکت ام جی هم سهامشو به چین داد و 3 سال بعد ام جی- رور منحل شد
  برشکستگی هیچ چیز از ارزش شرکتی کم نمیکنه، مثل جنرال موتورز، کیا و....

  رضا جان تو تست شتاب ام جی ثانیه 0.33 تا 1.30 به دلایلی دور موتور به مدت یک ثانیه پایین میاد و اون یک ثانیه به شتاب اضافه کرده

  در کل آیودی خودروی لوکسی هست با عدد قیمتی خیلی بالاتر نباید در کل با خودروی حتی پربازده اقتصادی غیرلوکس مقایسه بشه ولی در شتاب و امور مهندسی مقایسه انجام پذیر هست
  موفق باشین
 • امیر حسین

  1394/11/9
  در این موضوع که این ماشین از ام جی بهتره خب واقعا شکی نیست من هم با بردیا موافقم. قابل توجه ایمان امیر و دیگر اقایان هم عقیده با این افراد.
  آِیودی بهتره ولی به چه قیمتی ؟ درسته همه چیش بالاتره ولی قیمتشم سه برابر بیشتره که اصلا چیز الکی و کمی نیست. باید این ماشین ها و کلا هرچیز دیگه ای رو در درجه اول با توجه به ارزش قیمتی اون ها مقایسه کنید یعنی ببینید که با توجه به قیمت اونا چی بدست میارید. در این صورت خب خرید ام جی منطقی تر به نظر میاد.
  این ماشینو اگر کسی تونست بخره که هیچ ولی اگه نتونست و توانش به ام جی هم رسید نباید ناراحت باشه چون به نسبت پولی که داده چیز های زیادتر از حدی به دست میاره که تو ماشین های رقیبش که هم قیمتش هستن نیست.
  الان حتما یه سری دهن گشاد میان میگن که یارو توی یه شرکتی چیزی کار میکنه و داره تبلیغ میکنه و تو پیج های دیگه هم با نام های متفاوتی میاد مطلب مینوسه و به خدا این جوری نیست. دیگه قضاوت با شما. یاعلی

رضا

1394/11/8
جالبه. شتاب صفر تا صد اکثر ماشین های آلمانی توربو تو تست های که در ایران انجام میشه با عدد اعلام شده توسط کارخونه تفاوتی بسیار ناچیز داره.
بر خلاف ام جی gs که در تست صفر تا صدو 8.92 زد.
 • sadeq

  1394/11/9
  دوست عزیز من در برنامه تست درایو مدیا موتور صفر تا صد ام جی GS رو گرفتم و به طور میانگین 8.3 شد . باید به ضرایب گیربکس و حداکثر راندمان در هر دنده در هر خودرو کاملا آشنا باشید برای بدست آوردن عدد صحیح تست ...
 • milad

  1394/11/9
  رضا جان تو اون فیلم بین ثانیه 0.32 تا 1.30 به گفته یکی از بچه ها در کامنت آخر به علت روشن بودن سیستم رانندگی اقتصادی دور موتور ماشین یک ثانیه پایین میاد که علت ایکنه شتاب ماشین از 7.8 کارخونه به 8.9 میرسه همین هست
  کلا تکنولوژی خودروسازی آلمان، انگلیس و امریکا همین هست،و یکی از معیارهای خروجی مهندسی خودرو نیز شتاب که : با اعداد مشابه توان و گشتاور و حتی وزن بیشتر شتاب بهتر و بازده بهتر تو شتاب اولیه و ثانویه
  موفق باشین
 • رضا

  1394/11/10
  دوست عزیر میلاد جان.
  وقتی خودرو در حالت اسپرت گذاشته می شه خودبخود سیستم رانندگی اقتصادی خاموش می شه فقط چراغش با تاخیر خاموش شد که چیز مهمی نیست. تو تست هم خودرو بانک به این قضیه توجه داشته به علاوه سیستم کنترل پایداری هم خاموش کردن!!
  راستی کسی از دوستان خبری موثق از تغییر قانون ممنوعیت واردات 2500سی سی به بالا نداره؟؟؟( یه چیزایی شنیدم)
  اون دوستمون کامنتش اشتباه بود لطفا شما تکرار نکن.
 • Milad

  1394/11/10
  به هر حال و هر دليل رضا جان تو اون ثانيه اي ك عرض كردم فيلم روببنيد دور موتور مياد پايين و يك ثانيه از دست ميره تو تست هاي كروه هاي ديكه اين اتفاق نمي افته و درست شتاب ميگيره

سعید

1394/11/9
کار چین پرست ها به جایی رسیده که لگن های بی خاصیت چینی رو حتی با ماشین های بی نظیر آلمانی مقایسه می کنند!!! ملت ما بدجوری چین زده شده اند.
حتی یه لاستیک ماشین های کره ای هم می ارزه به هزار ارابه ی چینی ...
خدا شاهده تو عمرم نامنطقی تر و گمراه تر از این چین پرست ها ندیدم. خدا همتون رو هدایت کنه .
 • nariman

  1394/11/9
  سطح اطلاعاتت در همین حد هست که ام جی رو چینی میدونی :) با این وجود بحث بی فایدس ...
 • سعیذ در جواب nariman

  1394/11/10
  آقای نریمان خان ام جی قبلا تحت نظارت انگلیسی ها بوده یا نبوده مهم نیست. مهم اینه که الان ام جی داره توسط چینی ها اداره میشه و قطعات و تمامی خط تولیدش چینیه.
  لذا باید نهایتا با هم سطح قیمتی خودش مقایسه بشه. مثل ام جی 6 نهایتا میتونه با النترا و کرولا مقایسه بشه. هر چند از نظر کیفی مقابل اونها هم حرف چندانی واسه گفتن نداره.
  بعد طرف میاد ام جی رو با آئودی !!!! مقایسه می کنه. فقط همین رو کم داشتیم . خداییش شماها تو مدرسه و دانشگاه چی بهتون یاد دادن؟؟ !!
 • Milad

  1394/11/10
  وقتي خود كارخونه ميكه تحت ليسانس و اسمبل نهايي هم با خودشونه فرقي نداره خيلي ماشين ها تو چين مونتاژ ميشن از ولو و كاديلاك و پژو و همين كره اي ها هم و...
  ولي مقايسه ام جي ٦ با وجود شتاب ٨.٤ ثانيه كه high performance هم حساب ميشه نبايد با خودروي لوكس مقايسه كرد چون خودروهاي مشابه مثل كمري و اپتيما و مزدا سوناتا اقتصادي هستند و بازه قيمت اقتصادي گرچه قيمت ام جي ٦ تو انگليس ٢٠ هزار پوند هست نزديك ٣٠ هزار دلاره يا تو امارات يا استرالياو ... خيلي گرون تر از النترا و .. كه شما فرمودي هست
 • اکبر66

  1394/12/23
  این چه سایتیه ایمل شناسایی نمکنه باید دانه دانه بنویسی ...... 440میلون بخاطر 3ثانیه شتاب بیشتر .ترافیک تهران خوراکشه . هه هه هه ... خوبه چینیا امدن پوزه اینا رو بخاک مالیدن . کی میخره .هان من هفتهای یکدانه شو نمیبینم تو خیابان .......

رسول

1394/11/9
تشکر بابت تمامی بررسی هایی که کردین همشون رو از اول تا اخر خوندم q5 رواز نزدیک دیدم اصلا خودروی خوشگلی نیست البته قیافه سلیقه ای هست

کیان

1394/11/9
این فیلم تیوولی چی شد پس خسته شدیم دیگه

سایت کارنوتر

1394/11/9
با تشکر از مطلب خوب‌ و تصاویر زیبای تان. فقط ذکر یک نکته ضروری است که Q5 بزرگترین شاسی بلند آئودی نیست بلکه Q7 است

hossein hd

1394/11/9
من توی ان ماشین نشستم
واقعا از نظر کیفیت و طراحی داخلی فوق العاده بود
صندلی هاش واقعا راحت بود
من اولین بار بود که داشتم معنای وقعی کیفیت رو حس میکردم همه چیز جای خودش اصن خیللللللی خییییلی خوب بود ای کاش میشد قیمت گذاری هاشون منطقی تر بوود یا ای کاش من انقدر پول داشتم که بتونم یکی از این ماشین ها وارد شده ائودی رو بخرم
جدا از این ماشین تی تی و آ6 هم فوقوالعاده بودند
 • اکبر66

  1394/12/23
  ببخشید 440میلیون میخواستی کیفیت حس نکنی ....

بهزاد

1394/11/10
من این خودرو رو تو نمایشگاه در کنار لکسوس ان ایکس دیدم دو سبک طراحی کاملا متفاوت اولی محافظه کار دومی تهاجمی و سامورایی، هر چی فکر کردم دیدم یکصد میلیون تومان تفاوت قیمت، ارزش افزوده ای نداره به هر حال تو بازار ایران (البته اگه شیطنت برخی از شرکتها بزاره) سامورایی برنده بی چون و چراست.
البته باید افزود موتور هر دو تا توربوی 2 لیتریه ولی شتاب آئودی یه مقدار بهتره.
 • زارع

  1394/11/11
  لکسوس NX پنج اسب بخار قدرتش بیشتر از ائودی هست من یک دوست المانی دارم گفت q5 خریدم اصلا خوب نبود و بعد یک ماه فروختم به گفته این المانی لکسوس ان ایکس خیلی بهتر از ائودی هست و البته از نظر طراحی و زیبایی هم خیلی بهتره
 • بهزاد

  1394/11/12
  آقای زارع روی ورق و طبق اظهارات خودروسازان شتاب صفر تا صد آئودی بهتره حالا تو واقعیتشو نمی دونم من لکسوس ان ایکس رو روندم و محشر بوده ولی آئودی رو تست نزدم
  در کل آئودی با قیمت حدود 100 میلیون بیشتر از ان ایکس ارزش خرید نداره
 • زارع

  1394/11/12
  قیمت جهانی ان ایکس و آئودی یکی هست اما تو ایران ائودی صد میلیون بیشتره که ارزش خریدن با این قیمت را نداره بطور کل قیمت های اعلام شده ائودی همه را شوکه کرد و مطمئن باشید آئودی شکست میخوره من تحقیقات وسیعی کردم و بطور واضح لکسوس خیلی بهتر از آئودی هست یک درصد شتاب کمتر داشتن چه مشکلی درست می کنه؟؟؟
 • من

  1395/6/14
  لطفا آیودی رو با لکسوس مقایسه نکنید ... درسته که لکسوس ماشینای خوبی میزنه اما آیودی یه چیز دیگه است ... اصالت و لوکس بودنش واقعا تفاوت داره و یک برند لاکچری سازه .... واقعا کلاس دیگه ای داره بنظرم همین اصالت و برند که به ماشین معنای واقعی میبخشه وگرنه هر وسیله ای بعد از یک مدتی خسته کننده میشه

حمیدرضا

1395/1/10
واقعا ماشین بی نظیریه ولی هر چی باشه اینجا ایرانه و ماشین 50000 دلاری رو 440 میلیون تومان قیمت گذاری میکنن.با این قیمت هر قدر هم که از لکسس بهتر باشه بازم محکوم به شکسته به خاطر قیمت پایین تر لکسس و خدمات بهتر و گسترده تر ایرتویا.
یه چند تا اسباب بازی شناس هم بودن اومدن اینو با ام جی مقایسه کردن که من واگذارشون میکنم به سایپا و کرمان خودرو بهتره واسشون.هنوز ماشین لوکس و اقتصادی واسشون تفکیک نشده بنده خدا ها...منتظرن ام جی بیاد واسشون بدنه استیل گالوانیزه شده و آلومینیوم بزنه یا بلوک موتور و سرسیلندر از آلیاژ آلومینیوم.
در کل این ماشین و در کل آئودی دریای تکنولوژی هست ماشیناش.لازمه یادآوری کنم بعد از ب ام و دومین جهانی مال آئودی هست و فاصله رو با ب ام و خیلی کم کرده...خیلی از خودرو سازی ها هم هنوز واسه رسیدن به گرد پاش تلاش میکنن.

babak

1396/5/19
با توجه به اطلاعاتی که نسبت به این کمپانی دارم ..به نظر من آئودی جز خودروهای لوکس به حساب نمیاد ...شاید قیمت بالای خودرو های آئودی توی ایران بخاطر کمپاب بودن و سو استفاده برخی از بازرگان ها و شرکت هاباشه که متاسفانه جای تاسف داره وقتی هیچ کاری از دستمون بر نمیاد ...آئودی خودروهایی برای قشر متوسط جامعه داره که اگه وارد ایران بشه مطمِینم طرفدارای زیادی پیدا می کنه . با تشکر از خودرو بانک